Παραολυμπιακοί 2016: ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το Ασημένιο μετάλλιο στον τελικό μπότσια

gettyimages-604226842-1

Όπως και στο Πεκίνο το 2008, ένας Κορεάτης αθλητής στέρησε από τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη το υψηλότερο σκαλί του βάθρου στο ατομικό στο μπότσια (κατ. BC3), αλλά το Ασημένιο μετάλλιο επιβεβαιώνει την τεράστια αξία του σημαιοφόρου της Ελληνικής ομάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο.
Αυτή την φορά ήταν ο Κορεάτης Γεόνγκ, που πήρε και μια μίνι ρεβάνς για την ήττα του στο Πεκίνο στον ημιτελικό από τον Έλληνα πρωταθλητή και πανηγύρισε τη νίκη στον μεγάλο τελικό της κατηγορίας με καθαρό μάλιστα σκορ 8-1.
Οι δύο πρώτες περίοδοι ήταν 1-0 και 2-0 με τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη να κάνει μεγάλη προσπάθεια να ξαναμπεί στον αγώνα, αλλά στο τέλος να χάνει με 5-0 και την τρίτη περίοδο. Το ματς έκλεισε με 1-0 υπέρ των Ελληνικών χρωμάτων.

2016 Rio Paralympics - Day 6

(Πηγή: Getty Images / Alexandre Loureiro)

Ο Έλληνας πρωταθλητής πάντως είναι ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές του αγωνίσματος και το αποδεικνύει η κατάκτηση του Ασημένιου μεταλλίου στο ατομικό και το Χάλκινο στο ομαδικό, με την Ελλάδα να ξεπερνά και τυπικά σήμερα την συγκομιδή των 12 μεταλλίων των αγώνων του Λονδίνου, φτάνοντας τα 13.